Jak wykonać ogrodzenie na podmurówce?

Podmurówka jest elementem, który zwiększa trwałość ogrodzenia jak również jego stabilność. Wykonanie podmurówki pozwala na dodatkowe zabezpieczenie ogrodzenia przed wieloma niekorzystnymi czynnikami, jednak jej głównym zadaniem jest łączenie płotu z gruntem. Nie każde ogrodzenie musi posiadać podmurówkę, jednak jej wykonanie jest dodatkową gwarancją zwiększonej trwałości całej konstrukcji.

W jaki sposób wykonać ogrodzenie na podmurówce?

Podmurówka pod ogrodzeniem stanowi bardzo przydatną część całego ogrodzenia. Oprócz wyżej wymienionych podstawowych funkcji, stanowi również ochronę przed podkopywaniem ogrodzenia przez psy i zmniejszenie ryzyka ich ucieczki, zabezpiecza przed rozrostem dzikich roślin i zmniejsza szansę na akty wandalizmu i kradzieży elementów płotu. Najczęściej wykorzystywane są trzy rodzaje podmurówki – podmurówka betonowa, z bloczków betonowych lub wylewany fundament.

Podmurówka betonowa jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, zarówno ze względu stosunkowo niskiej ceny, jak i łatwości wykonania. Planując wykonanie ogrodzenia, najlepiej zlecić to firmie która szybko, solidnie i sprawnie wykona wszystkie prace związane z wykonaniem podmurówki i montażem ogrodzenia. Planując wykonanie ogrodzenia z podmurówką należy zastosować się do kilku etapów. Pierwszym krokiem jest wybór ogrodzenia, i określenie ilości potrzebnego materiału.

Następnie należy wykonać podmurówkę. Na tym etapie ekipa wyznacza oś przyszłego ogrodzenia, dzięki czemu słupki będą odpowiednio zlokalizowane. Następnie pracownicy przygotowują odpowiednio teren i wykopują doły, w których zostanie wykonana podmurówka. Głębokość i przygotowanie zależy od gęstości gruntu oraz rodzaju podmurówki. Kolejnym krokiem jest wykonanie dylatacji, czyli pionowych szczelin znajdujących się co około 10 metrów przez całą długość fundamentu. Ma to ogromny wpływ na zwiększenie odporności fundamentu.

W przypadku podmurówki prefabrykowanej doły wykopywane są tylko tam, gdzie mają znaleźć się słupki – pozwala to na sporą oszczędność czasu i sił. Elementy podmurówki prefabrykowanej są łączone ze sobą za pomocą specjalnych łączników. Kolejnym i ostatnim krokiem jest zamontowanie bramek, przęseł i bram do słupków zamocowanych w podmurówce.