Podział bram ogrodzeniowych ze względu na sposób otwierania

Na rynku dostępny jest szeroki wybór bram ogrodzeniowych. Wybierając bramę, należy zwrócić uwagę na kwestie wizualne oraz praktyczne. Warto dopasować bramę do stylistyki wykończenia domu oraz do koloru ogrodzenia. Należy koniecznie uwzględnić czynniki takie jak szerokość auta, które ma przez nią wjeżdżać oraz miejsce umieszczenia bramy w ogrodzeniu. Bramy wjazdowe dzielą się na dwa rodzaje: przesuwne oraz uchylne.

Na jaką posesję najlepszą jest brama przesuwna?

Bramy przesuwne dzielą się na samonośne oraz szynowe. Ten rodzaj bramy jest najlepszym wyborem dla właścicieli działek z krótkim podjazdem. Dzięki temu, że jest przesuwana, nie potrzebuje dużej przestrzeni, aby się otworzyć. W zależności od długości ogrodzenia, jakim dysponujemy, możemy wybrać bramę rozsuwaną na boki, lub taką, w której przesuwamy całe skrzydło. Bramy przesuwne dzielą się na dwa rodzaje: bramy przesuwne samonośne oraz bramy przesuwne szynowe. Bramy samonośne zajmują więcej miejsca niż szynowe, ponieważ mają zamontowane przeciwwagi wynoszące ⅓ szerokości otworu na bramę. W tym rodzaju bramy skrzydło otwiera się dzięki szynie przesuwającej się na rolkach przymocowanych do fundamentu.

Brama szynowa zajmuje mniej miejsca ze względu na brak przeciwwagi, jednak jest to wybór mniej praktyczny od bramy samonośnej. Szyna bramy szynowej może łatwo ulec zabrudzeniu, co utrudnia jej otwieranie.

Zalety bramy uchylnych

Bramy uchylne, czyli inaczej skrzydłowe są dobrym wyborem do posesji, które są przestronne. Skrzydła bramy otwierają się pod kątem 90 stopni. Wybierając ten rodzaj bramy, należy pamiętać, że skrzydła nie mogą otwierać się na zewnątrz posesji. W przypadku tego rodzaju bram, skrzydła poruszają się na zawiasach. Bramy skrzydłowe dzielą się na:

  • bramy dwuskrzydłowe,
  • bramy jednoskrzydłowe,
  • bramy niesymetryczne.

Dobór rodzaju bramy zależny jest od miejsca dostępnego na posesji. Bramy dwuskrzydłowe sprawdzą się na posesjach z mniejszą ilością wolnej przestrzeni. Bramy niesymetryczne mogą pełnić zarazem funkcję furtki, gdy otworzymy węższą część, oraz bramy wjazdowej, gdy zostaną otwarte oba skrzydła.