Jakie są zalety ogrodzeń na podmurówce?

Współczesne, lekkie ogrodzenia panelowe zazwyczaj nie wymagają wykonania podmurówki. Ich konstrukcja jest stabilna i odporna na działanie warunków atmosferycznych – nawet bez podmurówki posłużą właścicielowi przez długie lata. Czasami jednak jej wykonanie jest wskazane. Omówimy to zagadnienie w dzisiejszym wpisie.

Kiedy warto zdecydować się na panele z podmurówką?

Wybór paneli z podmurówką może okazać się koniecznością na działkach, na których znajdują się mało stabilne grunty. Podmurówka nadaje wtedy ogrodzeniu większej stabilności i odporności na czynniki mechaniczne i atmosferyczne. Jest ona też trafionym wyborem, jeśli chodzi o działki, które zostały podniesione. Dzięki podmurówce ziemia przy granicy działki nie będzie się obsypywała na posesję sąsiada.

Nawet gdy panele na podmurówce nie są na danej działce absolutnie niezbędne, warto się nad nimi zastanowić. Podmurówka stanowi pewną barierę dla zwierząt. Właściciel działki nie musi martwić się, że jego ukochany pies podkopie się pod ogrodzeniem i gdzieś zaginie, ale też na posesję nie będą dostawały się inne zwierzęta (udomowione i dzikie), które mogą narobić sporych szkód. Jest ona też barierą dla roślin, zapobiegając rozrastaniu się zieleni np. z sąsiedniej posesji.

Czy podmurówka ma jakieś wady?

Chociaż ogrodzenie panelowe z podmurówką ma wiele zalet, jest ono obarczone również kilkoma wadami. Bariera dla zwierząt może być minusem, jeśli chodzi o wędrówki jeży. Jeżowi nie uda się przedostać na posesję, a co za tym idzie – nie będzie bronił przydomowego warzywnika przed inwazją ślimaków.

Jeśli zamiast zakupu paneli z gotową podmurówką zdecydujesz się na wykonanie jej na własną rękę, z pewnością wydłuży się czas montażu ogrodzenia, co dla niektórych może stanowić spory problem. Jednak zakup paneli z podmurówką systemową nie powinien stanowić kłopotu. Obecnie klienci mają do wyboru wiele jej kolorów i wzorów, dzięki czemu z powodzeniem udaje im się znaleźć model pasujący do stylu ich domu.