Jak zabezpieczyć siatkę ogrodzeniową przed rdzą?

Metal jest praktycznym i bardzo popularnym materiałem ogrodzeniowym, ma jednak jedną wadę – jest podatny na rdzewienie. Nieustannie narażony na działanie czynników atmosferycznych i sól drogową po jakimś czasie traci swój pierwotny urok, a co gorsza, wytrzymałość. Zardzewiałe elementy tracą odporność na naprężenia, a siatka zaczyna się zapadać. Korozja potrafi osłabić nawet najlepsze metalowe ogrodzenie. Czy siatkę można jakoś zabezpieczyć, aby była odporna na rdzewienie?

Malowanie siatki

W sklepach budowlanych dostępne są różnego rodzaju farby, które mają opóźniać rdzewienie siatki. Nie są one jednak dobrym rozwiązaniem problemu. Malując siatkę, nie da się dotrzeć farbą do jej najmniejszych zakamarków, przez co nie będzie ona pełniła swojej funkcji. Farba z biegiem czasu odpada od siatki, co sprawia, że żmudny proces malowania trzeba często powtarzać. Nie jest to uciążliwe w przypadku niewielkiego ogródka działkowego, jednak przy renowacji ogrodzenia domu z ogrodem – już tak.

Siatki ocynkowane

Przed rdzewieniem siatkę może ochronić jej ocynkowanie. Cynkowanie polega na zanurzeniu siatki w ciekłym cynku, dzięki czemu dociera on do nawet trudno dostępnych zakamarków. Cynk tworzy trwałą, solidną powłokę, wyjątkowo odporną na uszkodzenia mechaniczne i działanie warunków atmosferycznych. Cynkowane siatki ogrodzeniowe zazwyczaj dodatkowo maluje się proszkowo, co jeszcze bardziej je wzmacnia. Siatki cynkowane świetnie sprawdzają się zarówno przy domach prywatnych, jak i posesjach dużych firm.

Siatki powlekane PCV

Aby wyeliminować problem rdzewienia siatki ogrodzeniowej, zamiast najtańszej siatki metalowej, warto wybrać taką z drutu ocynkowanego i powlekanego PVC. PVC na metalu uniemożliwia jego korozję. Co ważne, powłoka PVC może mieć praktycznie każdy kolor. Siatka może więc stanowić ciekawy element dekoracyjny i perfekcyjnie komponować się z otoczeniem.